O mně

Učím, doučuji, připravuji žáky základních a středních škol na přijímací zkoušky a k maturitám, tvořím didaktické materiály. Z češtiny a literatury, už přes deset let a … baví mě to.

Doučovat jsem začala už při studiu na pedagogické fakultě, učit po jejím dokončení. Doučování se tak smrsklo jen na několik hodin týdně, postupně jsem ho z časových důvodů téměř vypustila. Bylo mi líto, že musím mnoho zájemců odmítnout a nemůžu jim se školní přípravou pomoci. Možnost věnovat se individuálně a díky tomu také mnohem intenzivněji pouze jednomu žákovi je přece jenom efektivnější a nese své ovoce. Všem dětem bych přála, aby se na přijímačky nebo jiné zkoušky mohly připravit podle svých představ a v klidu celým procesem zkoušek hladce propluly.

Proč právě přijímačky?

Státní i školní přijímací zkoušky na střední školu jsou stále obávaným tématem a stále se setkávám s dětmi a jejich rodiči, kteří v systému přijímacích zkoušek tápou, nevědí, co vše zopakovat a jak se na přijímací zkoušky připravit.

Proč úspěšně?

To je tedy otázka… Jak jinak, že… ?! Mým cílem je, aby žáci, kteří projdou mojí přípravou, byli na přijímačky náležitě připraveni a aby jejich šance na přijetí byla co největší. Z toho důvodu příprava vychází z aktuálních požadavků na jednotnou přijímací zkoušku na střední školu, a proto je také zcela komplexní.

Jak na to?

Dřív jsem měla jistotu, že děti, které jsem osobně připravovala, udělaly velké pokroky, dohnaly spoustu zapomenutého učiva a k přijímacím zkouškám šly s větším pocitem jistoty a sebedůvěry. Díky individuálnímu přístupu byl jejich posun znát na každé další hodině. Ale protože není v mých silách všem zájemcům vyjít vstříc, poradit jim a na přijímačky je připravit osobně, bylo na čase změnit strategii…

Čas na změnu…

Ve škole i při doučování se neustále setkávám s otázkami, které se mimo jiné týkají i organizace samotných přijímaček. Kdy mám odevzdat přihlášku? Kdy bude jednotná přijímací zkouška? Jak se mám na přijímačky připravit? Co je to zápisový lístek? Co mám dělat, když se na školu nedostanu? Unavená z věčného vysvětlování a opakování stejných informací jsem se pro začátek rozhodla vytvořit Přijímačkový manuál, který obsahuje přehled základních informací o přijímačkách. Nejde jen o výčet údajů a termínů, ale i návodů, příkladů a metod, jak se na přijímačky nachystat a díky tomu podpořit klid, který je u tak zásadní události velmi důležitý.

Co bude dál?

Bude toho mnoho, zatím je vše ve fázi přípravy, podrobného promýšlení, využívání předchozích zkušeností, sbírání nových informací a jejich zpracovávání. Ale… TĚŠ SE! Taky se těším, už teď vím, že to bude skvělé a hlavně FUNKČNÍ!

Zatím si užívej poslední školní rok na základce a potom zvládni přijímačky úspěšně!

Pavla Zirnsáková

Nahoru