Jednotná přijímací zkouška děsí žáky základních škol od jejího zavedení ve školním roce 2017/2018. Nahradila školní přijímací zkoušky a má zaručit stejné podmínky pro přijetí dětí do maturitních oborů.
Už víš, co Tě u jednotné přijímací zkoušky čeká a na co se připravit? Pro začátek mrkni na obecné podmínky a termíny konání, nebo si rovnou stáhni Přijímačkový manuál, ve kterém najdeš všechny informace k přijímačkám pěkně pohromadě.
Jaké základní informace musíš o jednotné přijímací zkoušce vědět?
- koná se pouze v 1. kole přijímacího řízení
- týká se všech maturitních oborů kromě oborů zkráceného studia a oborů vzdělání s talentovou zkouškou (především oborů skupiny 82 Umění a užité umění) s výjimkou oboru gymnázium se sportovní přípravou
- je vyhotovená ve 3 variantách, které se liší obtížností (pro 8leté, 6leté, 4leté maturitní obory)
- připravuje ji CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), který ji také vyhodnocuje
- škola ji zohledňuje v celkovém hodnocení alespoň z 60 % (obor gymnázium se sportovní přípravou nejméně ze 40 %), minimální hranice úspěšnosti není „centrálně“ stanovena
- každý uchazeč ji může v 1. kole konat 2x (v prvním stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce v 1. pořadí, ve druhém stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce v 2. pořadí)
- skládá se z testu z českého jazyka a literatury a z matematiky
- do hodnocení se započte lepší výsledek písemných testů z obou předmětů
Řádné termíny konání:
- šestiletá a osmiletá gymnázia: 1. termín 16. dubna 2024, 2. termín 17. dubna 2024
- čtyřleté a nástavbové obory: 1. termín 12. dubna 2024, 2. termín 15. dubna 2024
Náhradní termíny jsou pro všechny obory:
- 1. termín 29. dubna 2024, 2. termín 30. dubna 2024
Jak vypadají testy?
Testy jsou v „papírové“ (písemné) podobě a jsou ve variantách pro čtyřleté, šestileté a osmileté obory studia.
Test z českého jazyka a literatury obsahuje:
- otevřené úlohy
- uzavřené úlohy – tzv. multiple-choice (s několika alternativními odpověďmi), přiřazovací (přiřazení údajů z jedné skupiny k údajům z druhé skupiny), uspořádací (seřazení údajů podle určitého pravidla), dichotomické (ano-ne)
Časový limit pro vypracování testu z českého jazyka a literatury je 60 minut.
Test z matematiky obsahuje:
- otevřené úlohy – u některých otevřených úloh se hodnotí nejen výsledek, ale i postup řešení (tzv. široce otevřené úlohy)
- uzavřené úlohy – tzv. multiple-choice (s několika alternativními odpověďmi), dichotomické (ano-ne), příp. přiřazovací (přiřazení údajů z jedné skupiny k údajům z druhé skupiny)
- součástí testu jsou i geometrické konstrukční úlohy
Časový limit pro vypracování testu z matematiky je 70 minut.
Uchazečům se speciálními vzdělávacími potřebami budou podmínky pro konání zkoušky upraveny v souladu s platným doporučením školského poradenského zařízení (ŠPZ).
Stáhni si rovnou ZDARMA Přijímačkový manuál, ve kterém všechny informace o jednotné přijímací zkoušce najdeš pohromadě spolu s dalšími radami a tipy, díky kterým budeš v přípravě na přijímačky o krok před ostatními.